Hortikluturni forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Što je Bonsai?

Go down

Što je Bonsai? Empty Što je Bonsai?

Postaj by Tilia cordata ned kol 30, 2009 3:05 pm

Bonsai u doslovnom prijevodu znači stabalce u posudi. Za njegovo oblikovanje i uzgoj je potrebno mnogo više od same hortikulturne vještine, a velik je naglasak na umjetničkim sklonostima samog uzgajivača. Osnovni princip je uzgojiti minijaturno stabalce koje ima sve karakteristike te biljne vrste u "normalnoj" veličini u prirodi.

Bonsai se može uzgojiti na više načina:
iz sjemena
iz margote ili zakorjenice
preoblikovanjem lončanice iz rasadnika
vađenjem pogodnog primjerka iz prirode
Svaki od ovih načina ima prednosti i mane, a sam uzgajivač će odabrati onaj koji mu najviše odgovara.
Uzgajanje iz sjemenke je svakako najdugotrajniji način. Prvi rezultati se vide tek nakon 10-ak godina. Važno je naglasiti da nije svako maleno stabalce u plitkoj posudi bonsai. Malena i mlada stabalca nisu bonsai, bonsai su patuljasata starija stabalca. Margotiranje je metoda ožiljavanja dijela grane, koje se onda odvaja od stabla i dalje se uzgaja kao zasebna biljka.
U rasadniku možete kupiti pogodnu biljku i orezivanjem je preoblikovati i nastaviti uzgajati kao bonsai. Idealno za početnike.
Vađenje iz prirode je tehnika koja se ne preporuča početnicima. U prirodi treba pronaći pogodan primjerak (najbolje već zakržljali primjerak usljed teških životnih uvjeta) i pažljivo ga izvaditi.

Ovo je službena stranica o bonsaima gdje možete saznate sve što vas zanima
KLIK


Zadnja promjena: Tilia cordata; ned kol 30, 2009 3:45 pm; ukupno mijenjano 2 put/a.
Tilia cordata
Tilia cordata
Administratorica
Administratorica

Broj postova : 398
Join date : 26.08.2009
Age : 32
Lokacija : Zagreb

http://moj-rajski-vrt.blog.hr/

[Vrh] Go down

Što je Bonsai? Empty Re: Što je Bonsai?

Postaj by Tilia cordata ned kol 30, 2009 3:06 pm

Slobodno stavljanje i nadopunjavanje informacija. Smile
Tilia cordata
Tilia cordata
Administratorica
Administratorica

Broj postova : 398
Join date : 26.08.2009
Age : 32
Lokacija : Zagreb

http://moj-rajski-vrt.blog.hr/

[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.